Menu

Ale Historia

Ciekawsza strona historii

Wpisy otagowane : Poznan

„ANDRZEJ WAJDA. PODEJRZANY” – spotkanie z autorami książki w Poznaniu i innych miastach. Zapraszamy.

docent73

Towarzystwo Przyjaciół Nauk Historycznych, Teatr Ósmego Dnia, Fundacja "Świat Ma Sens" i Wydawnictwo "Agora" zapraszają na spotkanie z autorami książki "Andrzej Wajda. Podejrzany" - Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetko. Spotkanie odbędzie się 22 listopada 2013 r. w piątek o godz. 19.00 w Teatrze Ósmego Dnia, ul Ratajczaka 44 w Poznaniu. Podczas spotkania odbędzie się pokaz filmu "Z marmuru, żelaza, nadziei..." Wstęp wolny. Zapraszamy.

Na Facebooku utworzono specjalne „wydarzenie” odnośnie spotkania –

https://www.facebook.com/events/1449686201924894/?ref=22

Zapraszamy również na inne spotkania poświęcone książce "Andrzej Wajda. Podejrzany":

Wrocław - 19.11, godz. 18, Księgarnia "Tajne komplety", Przejście Garncarskie 2

Łódź - 20.11, godz. 18, Dom Literatury, ul. Roosevelta 17

Warszawa - 21.11, godz. 19, siedziba "Agory", ul. Czerska 8/10 (wejście od ul. Czerniakowskiej) (spotkanie z udziałem Andrzeja Wajdy)

Opole - 25.11, godz. 18, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, ul. Minorytów 4

Kraków - 27.11, godz. 18, Muzeum Sztuki i techniki Japońskiej MANGGHA, ul. Marii Konopnickiej 26 (spotkanie z udziałem Andrzeja Wajdy)

----

W księgarniach jest już nowa książka Beresia i Burnetki: 1191 stron dokumentów, nad którymi pracowało 30 tajniaków, 15 donosicieli, 10 generałów, szef KGB i trzech ministrów spraw wewnętrznych – w tym jeden już w czasach wolnej Polski!

ANDRZEJ WAJDA. PODEJRZANY

Autorzy o swej książce:

Wraz z wejściem do kin filmu Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei” zaczęło iskrzyć! Skrajnie prawicowy historyk Sławomir Cenckiewicz popełnił emocjonalny atak pt. „Wałęsa. Człowiek z teczki”. Potem ukazała się poszerzona i poprawiona „Autobiografia” Andrzeja Wajdy (oparta o książkę „Kino i reszta świata”). Wreszcie Janusz Głowacki napisał „Przyszedłem czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy”.

Nasza książka też pokazuje nieznanego Wajdę, ale stara się zrozumieć czasy, a przede wszystkim – je opisuje. To swego rodzaju polityczna biografia reżysera, pełna anegdot i nieznanych historii odnalezionych w archiwach IPN. Ale to również opis relacji na styku artysta-władza – i po prostu zwycięstwa prawdziwej Sztuki.

Witold Bereś i Krzysztof Burnetko

400 stron druku, 25 fotosów filmowych

Wydawcy: Fundacja Świat ma Sens (Kraków- Limanowa) oraz AGORA SA (Warszawa)

Seria: Biblioteka „Gazety Wyborczej”

Data premiery:  31 października 2013

 

Wajda. Jeden z najwybitniejszych twórców światowego kina. Ale w czasach PRL komunistyczna tajna policja polityczna (Służba Bezpieczeństwa) śledzi go 24 godziny na dobę, zakłada mu podsłuchy, rewiduje i prowokuje. Szuka na niego haków, umieszcza agentów w jego otoczeniu i rozpuszcza na jego temat paskudne plotki. Jego życiem interesują się wszyscy kolejni generałowie bezpieki. Jego filmy oglądają wszyscy kolejni szefowie partii i państwa: od Gomułki plującego na pesymizm Niewinnych czarodziejów, poprzez Gierka, któremu żona kazała usunąć pornografię z Ziemi obiecanej, aż po Jaruzelskiego, który przy okazji Człowieka z żelaza chciałby udowodnić, że w Grudniu’70 armia była niewinna. I do tego nieustanne kłopoty z cenzurą, władzami kinematografii i nacjonalistami, którzy go od zawsze nienawidzą.

A nad wszystkim wisi uważne oko z Moskwy, która najpierw go wielbi jako twórcę, potem szczuje na niego KGB, by wreszcie poprzez niego szukać w Polsce sojuszników dla pierestrojki Gorbaczowa.

Jednak najważniejszą rzeczą dla Wajdy są zawsze filmy. To poprzez filmy działa jako twórca, obywatel, patriota. Ale w jakiś sposób w tak trudnych czasach twórca, nawet najwybitniejszy, może utrzymać nie tylko wysoki poziom sztuki, ale i – niezależność?

Jakąś część odpowiedzi znajdujemy w rozmowie Andrzeja Wajdy z 1977 roku, gdy Daniel Olbrychski go namawia do podpisania jednego z listów protestacyjnych. Reżyser odpowiada mu wtedy: „Ty podpisuj list, ja nie mogę tego zrobić teraz, bo by mi wstrzymali Człowieka z marmuru, a tym filmem więcej zdziałam niż podpisem”. A relację z tej rozmowy poznajemy z donosu złożonego tajniakom przez jednego z najbliższych współpracowników Wajdy…

Niezwykłe jest i to, jak w tamtych czasach współdziała środowisko filmowców – choć komuniści chcą je skłócić i złamać, solidarnie broni swych szeregów.

Lecz chyba najbardziej przerażające jest to, że już w wolnej Polsce szukała na niego haków ekipa min. Macierewicza…

ANDRZEJ WAJDA. PODEJRZANY to biografia polityczna Andrzeja Wajdy, którą można wyczytać z jego filmów, dokumentów odnalezionych w archiwach i relacjach świadków. To najnowsza książka biograficzno-historyczna duetu Witold Bereś – Krzysztof Burnetko. Podobnie jak w Kapuścińskim – nie ogarniam świata, Kręgach Turowicza, Marku Edelmanie. Życiu. Do końca i kilkunastu innych tytułach, barwnie opisują w tej książce życie swego bohatera na skrzyżowaniu polityki, codzienności i aktywności zawodowej. Sięgają po nieznane materiały i cytują doskonałe opracowania. Ale przede wszystkim – rozmawiają z samym bohaterem… 

Wajda - Poznań

© Ale Historia
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci