Menu

Ale Historia

Ciekawsza strona historii

TUCHACZEWSKI.

docent73

Tuchaczewski był postacią bardzo popularną: bohater wojny domowej, młody, przystojny, „Napoleon Związku Radzieckiego”. Nie bał się nikogo, nawet Stalina. W 1937 roku NKWD kierowane przez Jeżowa zaczęło prowadzić szeptaną propagandę przeciwko rzekomo niepewnemu politycznie dowództwu Armii Czerwonej. Celem był Tuchaczewski i jego lekceważący stosunek do ideologii i samego wodza.

Już w 1930 roku Stalin i NKWD podejrzewali Tuchaczewskiego i kilku innych generałów o chęć „ustanowienia wojskowej dyktatury”. Wiosną 1937 roku Jeżow wymyślił spisek w armii. Aby uwiarygodnić podejrzenia, NKWD oparła się na tajemniczych dokumentach pochodzących jakoby od niemieckiego kontrwywiadu (do dziś nie wiadomo, co to były za dokumenty). Tuchaczewski zaczął być śledzony. Odwołano jego wizytę w Londynie podczas której miał być obecny na koronacji Jerzego VI. Uczyniono to rzekomo ze względów bezpieczeństwa, gdyż odkryto plany zamachu na generała. W maju 1937 roku zwolniono Tuchaczewskiego ze stanowiska szefa sztabu i zdegradowano do roli dowódcy okręgu wojskowego Wołgi. Po kilku  dniach został aresztowany i uwięziony w moskiewskim więzieniu Lefortowo. W wyniku tortur, więzień załamał się, przyznał się do winy i obciążył zeznaniami innych generałów. 11 czerwca 1937 roku odbył się proces Tuchaczewskiego i 7 innych dowódców Armii Czerwonej. Wszystkich uznano winnych spisku. Jeszcze tego samego dniawieczoremStalin osobiście podpisał wyroki śmierci. Skazani zostali rozstrzelani.

Czy rzeczywiście Tuchaczewski spiskował przeciwko Stalinowi? W 1956 roku były oficer NKWD Aleksander Orłow uciekł do USA i ogłosił, iż dowódcy Armii Czerwonej na czele z Tuchaczewskim rzeczywiście chcieli aresztować Stalina i Woroszyłowa na Kremlu, a następnie zastrzelić generalissimusa lub postawić go przed sądem i osądzić jego zbrodnie. Rewelacje Orłowa nigdy nie zostały zweryfikowane. Nigdy też Orłow nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie swojej tezy.

W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH KILKU TYGODNI, W KAŻDĄ NIEDZIELĘ WIECZOREM, NA "ALE HISTORII" ZAMIESZCZAŁ BĘDĘ TYLKO JEDEN WPIS. PRZYCZYNA JEST PROZAICZNA: BRAK CZASU... MAM NADZIEJĘ, ŻE WIOSNĄ SIĘ TO ZMIENI...

Michaił Tuchaczewski

źródło: Wikipedia

TO JUŻ BYŁO: JAK PODRÓŻOWANO W XVI I XVII WIEKU ORAZ DROGI I PODRÓŻE W XVI I XVII WIEKU. >

< PROBLEM ŻYDÓW POLSKICH.

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
 • ojciec_wwwirgiliusz

  Stalin wyjątkowo dużo tych spiskowców widział wokół... Nawet jak na tyrana.

 • maciejmakro

  Wydaje się oczywiste iż wyżsi wojskowi mieli świadomość iż jeśli nie oni Stalina to Stalin ich wykończy - od czasów Wielkiej rewolucji Antyfrancuskiej, stało się oczywiste iż pośród rewolucjonistów walka idzie na noże, do momentu aż nie pojawi się ktoś trzeci, lub nie wybiją się do nogi.
  Zresztą w najmniejszym stopniu mi ich nie żal, choć Tuchaczewski "widzi się" większym pragmatykiem niż ideologiem zatem i jego decyzje pewnie były by mniszym skur...syństwem niż decyzje Stalina.

 • Gość: [mAMA] 89-70-178-22.dynamic.chello.pl

  ucierpiała też rodzina. siostrę zesłano, szwagra Tuchaczewskiego rozstrzelano, matka ponoć zmarła w nędzy

© Ale Historia
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci