Menu

Ale Historia

Ciekawsza strona historii

MIŁOŚĆ W ŚREDNIOWIECZU.

docent73

W wiekach średnich obowiązywała koncepcja miłości dwornej. Zakładała ona związek rycerza-poety z kobietą–ideałem na zasadach podobnych do związku wasalnego, łączącego seniora i wasala. Rycerz ślubował wybrance serca posłuszeństwo, wierność, a w zamian ona ofiarowywała mu swoją protekcję. Niepisaną zasadą było wystawianie przez kobietę miłości rycerza na liczne próby. Było to dodatkowym źródłem podniety dla miłującego swoją damę, rycerza. Najczęściej wybrankami rycerzy-trubadurów były kobiety zamężne, otoczone liczną świtą.

Rycerze kochający zamężne damy musieli ukrywać swoje uczucie. Zresztą, najczęściej była to jedynie miłość platoniczna, symboliczna. Miłość dworna była czterostopniowa. „Służbę miłosną” rycerz zaczynał jako „adorator” potajemnie wielbiący swoją ukochaną. W momencie, gdy kobieta obdarzyła go pierwszym spojrzeniem, stawał się „błagalnikiem”. Dama, która nie była obojętna na jego „zaloty” mogła uczynić go swoim „oficjalnym kochankiem”. Dopiero po osiągnięciu tych trzech stopni była jakakolwiek szansa na… miłość cielesną.

Rzadko kiedy kobiety decydowały się na uczynienie z rycerza „kochanka cielesnego”. Jeśli do tego dochodziło, wówczas istniała specjalna ceremonia „zbliżenia cielesnego”. Podczas takiego intymnego spotkania, mężczyzna klękał przed kobietą i ogłaszał się poddanym swej pani (oznaczało to też bezwzględną wierność). Dama dla przypieczętowania przysięgi obdarowywała kochanka pocałunkiem. Na tym najczęściej się kończyło i do aktu seksualnego nie dochodziło.

W zamian za to, liczne były „sytuacje zastępcze” np.: kontemplacja nagiej ukochanej przez rycerza. Kobieta mogła też przekonać się o miłości rycerza wystawiając go na inną próbę. Oboje kładli się nadzy do łóżka, ale mężczyzna przysięgał, że nie uczyni niczego wbrew woli kobiety. Było to opowiedzenie się po stronie miłości duchowej (Tristan i Izolda). „Próba” taka pozwalała też kobiecie przekonać się o prawości i czystości zamiarów mężczyzny, o prawdziwości jego uczuć.

JEŚLI JESTEŚ CZYTELNIKIEM „ALE HISTORII” I MASZ PROFIL NA FACEBOOKU, DODAJ „ALE HISTORIĘ” DO SWOICH ULUBIONYCH STRON. BĘDZIESZ NA BIEŻĄCO INFORMOWANY O WPISACH NA BLOGU, PRZECZYTASZ ARCHIWALNE I NOWE WPISY, DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ O HISTORII Z WIADOMOŚCI HISTORYCZNYCH, OBEJRZYSZ ZDJĘCIA Z FOTO ALBUMÓW I WEŹMIESZ UDZIAŁ W CIEKAWYCH DYSKUSJACH. NA PROFILU FACEBOOK - ALE HISTORIA ZNAJDZIESZ JESZCZE WIĘCEJ HISTORII. DODAJ „ALE HISTORIĘ” DO ULUBIONYCH.

Kobieta średniowieczna...

źródło: Wikimedia

© Ale Historia
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci