Menu

Ale Historia

Ciekawsza strona historii

KALENDARIUM: LUTY.

docent73

Co ciekawego wydarzyło się w nauce, kulturze, technice oraz w innych dziedzinach życia, sto, dwieście, trzysta i więcej lat temu? Poniżej przedstawiam subiektywny przegląd, interesujących jak sądzę, wydarzeń z zakresu historii nauki i techniki. Zachęcam czytelników do jego uzupełniania…

4 lutego 1951 roku – w Chicago przeprowadzono najdłuższą operację chirurgiczną w historii medycyny. Trwała ona cztery dni! Pacjentce, pani Gertrudzie Levandowski wycięto torbiel jajnika. W wyniku przeprowadzonego zabiegu waga pani Gertrudy spadła z 279 kg do 140 kg. Można łatwo obliczyć, że wcześniej, połowę wagi ciała pani Levandowski stanowił torbiel. Brr…

14 lutego 1876 roku – w Nowym Jorku Alexander Graham Bell i Elisha Gray, niezależnie od siebie wypełnili i złożyli wnioski o uznanie ich za twórcę telefonu i udzielenie im na ten wynalazek patentu. Kto był pierwszy? Kto wynalazł telefon? Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, a ten uznał, że to Bell wynalazł telefon, ponieważ jego wniosek w urzędzie patentowym został złożony 2 godziny wcześniej niż wniosek pani Gray.

19 lutego 1957 roku – w Whitestone na Long Island zakończył swój dziewiczy rejs pierwszy na świecie statek do transportu świeżego soku pomarańczowego. Sok był przewożony w zbiornikach ze stali nierdzewnej. Statek o nazwie „Tropicana” wyruszył w podróż trwającą 56 godzin z Port Canaveral na Florydzie. W swoich zbiornikach miał 2,5 mln litrów soku. Pytanie, kto i jak ten cały sok wycisnął i ile zużyto do tego celu pomarańczy?

25 lutego 1751 roku – tego dnia w domu pana Edwarda Willeta w Nowym Jorku odbył się pierwszy w Ameryce pokaz wykonany przez tresowaną małpę. Widzowie za bilet wstępu zapłacili po około 5 centów. Pokaz obejmował taniec, chodzenie po linie i zabawę z rewolwerem (zapewne nie nabitym). Małpkę o wysokości około 2 stóp nazywano „Japończykiem”.

26 lutego 1955 roku – George Franklin Smith z Kalifornii katapultował się myśliwca F-100A Super Sabre Jet lecącego z prędkością 1250 km/h. W ten sposób został pierwszym człowiekiem, który wyskoczył ze spadochronem z samolotu lecącego szybciej od dźwięku. W momencie katapultowania, na pilota działało ciążenie 40-krotnie przekraczające siłę grawitacji. Kombinezon został porwany na strzępy, a pęd powietrza zdarł z pilota hełm, maskę i skarpety. Po wylądowaniu w oceanie, pilot został wydobyty z wody przez przepływającą łódź i przetransportowany do szpitala. Spędził tam, na rehabilitacji, pół roku. Przeżył.

Ciąg dalszy za miesiąc…

ZOBACZ ALE HISTORIĘ NA FACEBOOK!

Alexander Graham Bell

źródło: Wikimedia

© Ale Historia
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci