Menu

Ale Historia

Ciekawsza strona historii

ODNALEZIONO OBRAZ LEONARDA DA VINCI.

docent73

Do tej pory wszyscy myśleli, że zachowało się czternaście obrazów olejnych, o których wiadomo, że zostały namalowane przez Leonardo da Vinci. Tymczasem jest ich piętnaście, ponieważ ostatnio odnaleziono zaginiony wieki temu obraz przedstawiający Chrystusa jako „Salvator Mundi”, zbawiciela świata, który w geście błogosławieństwa podnosi dwa palce prawej ręki, a w lewej ręce trzyma kryształową kulę. Autorem tego obrazu jest niewątpliwie Leonardo da Vinci.

Obraz „Salvator Mundi” Leonardo namalował około 1500 roku. Obraz zaginął jednak na setki lat. Do dziś istnieje wiele jego kopii wykonanych przez uczniów Leonarda i innych artystów. Kilka z tych kopii było uznawanych za utracony oryginał, chociaż specjaliści nigdy nie potwierdzili tego oficjalnie.  Istnieją również dwa szkice Leonarda da Vinci w Bibliotece Królewskiej w Windsorze, przedstawiające draperię szat Chrystusa i jego podniesioną rękę, tak jak to widać na obrazie.

Najlepsze historyczne i szczegółowe odniesienia do obrazu da Vinci ma akwaforta wykonana w 1650 roku przez Wacława Hollara, któremu wykonanie kopii zleciła Henrietta Maria, królowa Anglii, wdowa po ściętym angielskim królu Karolu I. Obraz został sprzedany po egzekucji króla, ale wrócił do korony, gdy syn Karol II, został ponownie monarchą w 1660 roku. Potem należał do kolekcji księcia Buckingham, a w końcu zniknął, kiedy syn księcia sprzedał go w 1763 roku.

„Salvator Mundi” pojawił się w 1900 roku, ale był w bardzo złym stanie. Był malowany, lakierowany, słabo odrestaurowany i uszkodzony. Brytyjski kolekcjoner Sir Frederick Cook kupił obraz, ale nie wiedział, że to Leonardo. Obraz był wystawiany jako malarstwo „Milanese School” z 1500 roku na wystawie kolekcji dawnych mistrzów w latach 40. ubiegłego stulecia. Przypisywany był utalentowanemu Boltraffio, studentowi Leonarda. Po śmierci sir Fredericka Cooka, powiernicy jego kolekcji, wystawili w 1958 roku obraz na aukcji w londyńskim Sotheby. Otrzymali za niego 45 funtów.

„Salvator Mundi” był w amerykańskiej prywatnej kolekcji aż do 2005 roku, kiedy to został kupiony przez konsorcjum dealerów sztuki. To oni zlecili nowojorskiemu sprzedawcy i historykowi sztuki Robertowi Simonowi dokładne przestudiowanie obrazu. Specjalista zauważył, mimo przemalowania, brudu, lakierów i innej tragicznej przeszłości obrazu, cechy charakterystyczne dla Leonarda. Mimo to wciąż nie było wiadomo, czy to oryginalny Leonardo. Dopiero po latach czyszczenia i konserwacji stopniowo ujawniło się całe piękno obrazu. Jesienią 2007 roku stwierdzono, że to Leonardo.

Po zakończeniu zabiegów konserwatorskich w 2010 roku, obraz został ponownie poddany analizie w Nowym Jorku przez kilku najwyższej klasy specjalistów. Badania i analizy dokonane przez tych uczonych doprowadziły do jednoznacznego wniosku: „Salvator Mundi” został namalowany przez Leonarda da Vinci i jest to jedyny oryginalny obraz, na podstawie którego powstało wiele kopii i wersji. Indywidualne opinie naukowców różnią się nieco w sprawie dokładnej daty powstania obrazu. Większość specjalistów datowała obraz na koniec okresu mediolańskiego Leonardo tj. około 1490 roku, zaraz po skończeniu przez niego „Ostatniej Wieczerzy”. Inni uważają, że obraz jest trochę późniejszy, namalowany we Florencji (gdzie Leonardo przeniósł się w 1500 roku), bardziej współczesny „Mona Lisie”.

Eksperci byli przekonani, że to prawdziwy Leonardo ze względu na przestrzeganie pewnych kanonów znanych z innych dzieł Leonarda. Odkryto również tzw. „pentimenti”, czyli pierwszy pomysł na pracę, który został zamalowany. Ponadto analiza chemiczna farby, kolorów i drewna potwierdziła, że ​​materiały są zgodne z tymi, których artysta używał do stworzenia innych oprac.

Źródło: http://www.thehistoryblog.com

WEŹ UDZIAŁ W SONDACH I DYSKUSJACH, PRZEGLĄDAJ ALBUMY FOTO, CZYTAJ ARCHIWALNE NOTKI I NOWE WPISY, CZYTAJ WIADOMOŚCI HISTORYCZNE - SPRAWDŹ „ALE HISTORIĘ” NA FACEBOOK!

Salvator Mundi - Leonardo da Vinci

źródło: Wikimedia

© Ale Historia
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci