Menu

Ale Historia

Ciekawsza strona historii

AMERYKANIE PRZEGRYWAJĄ WOJNĘ O NIEPODLEGŁOŚĆ.

docent73

Poniżej zamieszczam notkę dotyczącą określonego wydarzenia historycznego i zapraszam wszystkich do napisania ciągu dalszego tej historii, ale… w wersji alternatywnej, czyli innej, zmienionej. Jednym słowem zapraszam do „gdybania”. Co by było, gdyby… gdyby historia potoczyła się inaczej. Spróbujmy napisać nową historię, taką która się nie wydarzyła, ale która mogła się wydarzyć.

Dziś: Amerykanie przegrywają wojnę o niepodległość.

U źródeł buntu kolonii brytyjskich w Ameryce, leżały dążenia Wielkiej Brytanii do ograniczenia samorządu kolonistów, hamowanie rozwoju kolonii i nakładanie na nie coraz to nowych podatków. 5 września 1774 roku Kongres Kontynentalny w Filadelfii podjął decyzję o utworzeniu unii kolonii w celu wspólnego przeciwstawienia się metropolii. Do pierwszych starć kolonistów z wojskami brytyjskimi doszło już w kwietniu 1775 roku. W maju Kongres Kontynentalny podjął decyzję o utworzeniu armii amerykańskiej na czele z Jerzym Waszyngtonem. Do pierwszego starcia Amerykanów z Brytyjczykami doszło w czerwcu tego roku pod Bunker Hill. 4 lipca 1776 roku uchwalona została deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych. Na kontynencie amerykańskim powstało nowe państwo. Oznaczało to wojnę z Koroną Brytyjską, która nie zamierzała zaakceptować tego stanu rzeczy i wyrzec się swoich kolonii.

Pierwsze zwycięstwo armia amerykańska odniosła w grudniu 1776 roku w bitwie pod Trenton. W styczniu 1777 roku Waszyngton pokonał Brytyjczyków pod Princeton. Wojna toczyła się jednak ze zmiennym dla Amerykanów szczęściem. Brytyjczycy odnieśli kilka zwycięstw w potyczkach i bitwach. Jedną z decydujących bitew było starcie pod Saratogą na przełomie września i października 1777 roku. Po tej bitwie Francja uznała niepodległość Stanów Zjednoczonych i przystąpiła do wojny z Wielką Brytanią po stronie Amerykanów. Przełom roku 1777 i 1778 był jednak dla armii amerykańskiej bardzo ciężki (brak odzieży, żywności i uzbrojenia), ale mimo to udało się ją zreorganizować i przygotować do walki z Brytyjczykami na wiosnę 1778 roku (duża w tym zasługa francuskich dostaw broni i niemieckiego generała von Staubena, który szkolił Amerykanów). Kolejne zwycięskie potyczki z Anglikami podniosły morale Amerykanów i zmusiły armię brytyjską do wycofania się z kolonii północnych. 

Wojna jednak trwała, a jej wynik nie był do końca przesądzony. W bitwie pod Charleston zwyciężyli Amerykanie (kawalerią dowodził Kazimierz Pułaski), ale Brytyjczycy odzyskali port w maju 1780 roku. Nie udało się też oblężenie Savannah, którego Brytyjczycy nie oddali (tutaj poległ Kazimierz Pułaski). Brytyjczycy zwyciężyli też w bitwie pod Camden starając się utrzymać w rękach kolonie południowe. Dopiero klęski wojsk angielskich pod Cowpens i Yorktown w 1781 roku odwróciły losy wojny w koloniach południowych. Amerykanie zaczęli wojnę wygrywać. W 1783 roku podpisano traktat pokojowy w Paryżu, w którym Wielka Brytania uznała niepodległość USA.

Załóżmy jednak, że koloniści amerykańscy nie potrafili wygrać wojny o swoją niepodległość, że Brytyjczycy rozbili armię amerykańską i przywrócili władzę Korony Brytyjskiej w koloniach. Czy zwycięstwo Anglików spowodowałoby, że Stany Zjednoczone nigdy nie pojawiłyby się na arenie historii? Jak dalej potoczyłyby się losy brytyjskich kolonii na kontynencie amerykańskim? Czy dziś Wielka Brytania rozciągałaby się także od wschodniego do zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej? A może mapa polityczna tego kontynentu wyglądałaby zupełnie inaczej? Jak na to wszystko zareagowałaby Francja i Hiszpania? Czy konsekwencją braku Stanów Zjednoczonych, byłby brak Kanady i Meksyku? A może te dwa państwa powstałyby jednak i to one odgrywałyby w przyszłości pierwszoplanową rolę na kontynencie amerykańskim? Jak dalej potoczyłaby się historia Europy i świata bez Ameryki?

WEŹ UDZIAŁ W SONDACH I DYSKUSJACH, PRZEGLĄDAJ ALBUMY FOTO, CZYTAJ ARCHIWALNE NOTKI I NOWE WPISY, CZYTAJ WIADOMOŚCI HISTORYCZNE - ODKRYJ „ALE HISTORIĘ” NA FACEBOOK!

Brytyjskie kolonie w Ameryce Płn w 1775 r - pierwsze 13 stanów (kolor czerwony), które rozpoczynają walkę o niepodległość...

źródło: Wikimedia

© Ale Historia
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci