Menu

Ale Historia

Ciekawsza strona historii

MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH W DĘBLINIE OTWARTE.

docent73

W Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zgromadzono kilkadziesiąt samolotów i śmigłowców, rakiety, sprzęt przeciwlotniczy i inne eksponaty związane z lotnictwem wojskowym. Miesiąc temu muzeum zostało uroczyście otwarte. Na ceremonii otwarcia obecny był wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek oraz liczni weterani polskiego lotnictwa m.in. pierwszy polski kosmonauta generał Mirosław Hermaszewski.

Siedziba muzeum znajduje się w budynku, w którym dotychczas była sala tradycji Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Na wystawie obok budynku ustawiono samoloty, śmigłowce i sprzęt wojskowy używany przez polskie siły powietrzne. Można tutaj zobaczyć m.in. myśliwce MiG 21 i MiG 23, bombowce Ił-28 i samoloty szturmowo-bombowe SU-20 i SU-22. Są też różne typy samolotów szkolnych oraz śmigłowiec SM-1, produkowany w latach 50. ubiegłego wieku w PZL Świdnik. Można również obejrzeć ciężki śmigłowiec bojowy Mi-24, a także radary i rakiety przeciwlotnicze. Uzupełnieniem wystawy są fotografie i dokumenty związane z lotnictwem, mundury i kombinezony pilotów, elementy uzbrojenia.

W przyszłości planuje się budowę nowego pawilonu muzealnego, powiększenie zbiorów i ich podział na część historyczną nawiązującą do powstania lotnictwa i jego rozwoju w latach obu wojen światowych oraz część dotyczącą historii najnowszej.

źródło: www.dzieje.pl / Polska Agencja Prasowa

WEŹ UDZIAŁ W SONDACH I DYSKUSJACH, PRZEGLĄDAJ ALBUMY FOTO, CZYTAJ ARCHIWALNE NOTKI I NOWE WPISY, CZYTAJ WIADOMOŚCI HISTORYCZNE - SPRAWDŹ „ALE HISTORIĘ” NA FACEBOOK!

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie

źródło: Wikimedia

© Ale Historia
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci