Menu

Ale Historia

Ciekawsza strona historii

LECH WAŁĘSA – BOHATER, CZY TAJNY WSPÓŁPRACOWNIK?

docent73

Lech Wałęsa urodził się w 1943 roku w Popowie. W 1961 roku ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową w Lipnie i w latach 1961-1967 pracował jako elektryk w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Łochocinie. Od 1967 roku był zatrudniony jako elektryk okrętowy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. W grudniu 1970 roku był jednym z przywódców strajku w stoczni, wszedł w skład Komitetu Strajkowego, brał udział w rozmowach z I sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem. W 1976 roku zwolniono go z pracy za krytykę koncesjonowanych związków zawodowych. W 1978 roku zaangażował się w działalność wolnych związków zawodowych na wybrzeżu, współpracował z KSS KOR. W sierpniu 1980 roku brał udział w strajku w Stoczni Gdańskiej. Wszedł w skład Komitetu Strajkowego i stanął na jego czele. Razem z przedstawicielami innych zakładów pracy, ogłoszono strajk, a Wałęsa został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. 31 sierpnia 1980 roku z ramienia MKS podpisał ze stroną rządową tzw. porozumienia sierpniowe. Wałęsa został przywrócony do pracy w stoczni i stanął na czele Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ „Solidarność”. W 1981 roku na I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku został wybrany przewodniczącym związku.

13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny. „Solidarność” została zdelegalizowana, a jej przewodniczący internowany, najpierw w ośrodku rządowym w Chylicach, potem w Otwocku, a następnie w Arłamowie. W listopadzie 1982 roku Wałęsa został zwolniony do domu. Od tego czasu objęty był dozorem milicyjnym i inwigilacją przez funkcjonariuszy SB. Mimo to przez cały czas stał na czele zdelegalizowanej „Solidarności” i utrzymywał kontakty z jej przedstawicielami. W październiku 1983 roku Komitet Noblowski przyznał mu pokojową nagrodę Nobla. W jego imieniu, odebrała ją żona Danuta (władze uniemożliwiły Wałęsie wyjazd za granicę). W 1988 roku doszło do kolejnego strajku w Stoczni Gdańskiej. Zakończył się on ugodą z rządem i rozpoczęciem rozmów przy Okrągłym Stole (trwały od lutego do kwietnia 1989 roku). Wałęsa był współtwórcą porozumień Okrągłego Stołu. W ich wyniku zarządzono wybory parlamentarne na czerwiec 1989 roku. W wyborach tych, Komitet Obywatelski „S” zdobył 99% mandatów w senacie i 35% w Sejmie (całość pochodzących z wolnego wyboru miejsc). W wyniku wyborów powstał pierwszy powojenny niekomunistyczny rząd na czele z premierem Tadeuszem Mazowieckim.

W grudniu 1990 roku w wyborach powszechnych Lech Wałęsa wybrany został Prezydentem RP. Urząd sprawował do grudnia 1995 roku (przegrał wybory z Aleksandrem Kwaśniewskim). Będąc prezydentem, przyczynił się m.in. do obalenia rządu Jana Olszewskiego w czerwcu 1992 roku po opublikowaniu tzw. listy Macierewicza. Rok później rozwiązał parlament (wotum nieufności dla rządu Suchockiej) i rozpisał nowe wybory. W wyborach w 1997 roku popierał Akcję Wyborczą „Solidarność”. W 2000 roku wystartował w kolejnych wyborach prezydenckich, ale bez rezultatu. W 2005 roku doszło do konfliktu między Wałęsą i Radiem „Maryja”, które oskarżyło go o współpracę z SB pod pseudonimem „Bolek”. Jednocześnie IPN przyznał Wałęsie status osoby pokrzywdzonej przez służby bezpieczeństwa PRL. Od początku lat 90-tych część dawnych współpracowników Lecha Wałęsy i jego przeciwników politycznych zarzuca mu współpracę z SB (tajny współpracownik pseudonim „Bolek”). Akta SB dotyczące byłego prezydenta są niepełne. W latach 1992-1994 Wałęsa jako prezydent otrzymał te akta od UOP. W 1996 roku stwierdzono w nich brak części dokumentów i mikrofilmów. Nie wiadomo, czy wróciły zdekompletowane do MSW w 1996 roku, czy też ktoś zniszczył je później, aby skompromitować Wałęsę. Dawny funkcjonariusz SB Edward Graczyk (odpowiedzialny za kontakty z Wałęsą od grudnia 1970 roku w Gdańsku) w jednych wypowiedziach twierdzi, że Wałęsa był rejestrowany jako tajny współpracownik, w innych że nie był.

Czy Lecha Wałęsę można uznać za bohatera? Czy można stawiać go za wzorzec zachowań dla przyszłych pokoleń Polaków? Czy osoba tak kontrowersyjna jak Wałęsa, powinna być uznawana za bohatera i czy biorąc pod uwagę całe jego życie i działalność, można jednoznacznie stwierdzić, że zasługuje na to miano? A może Wałęsa nie jest bohaterem, tylko jednym z wielu, zwykłych i niczym nie wyróżniających się działaczy dawnej „Solidarności”? Jak ocenić tak niejednoznaczną i skomplikowaną postać?

JEŚLI JESTEŚ CZYTELNIKIEM „ALE HISTORII” I MASZ PROFIL NA FACEBOOKU, DODAJ „ALE HISTORIĘ” DO SWOICH ULUBIONYCH STRON. BĘDZIESZ NA BIEŻĄCO INFORMOWANY O WPISACH NA BLOGU, PRZECZYTASZ ARCHIWALNE I NOWE WPISY, DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ O HISTORII Z WIADOMOŚCI HISTORYCZNYCH, OBEJRZYSZ ZDJĘCIA Z FOTO ALBUMÓW I WEŹMIESZ UDZIAŁ W CIEKAWYCH DYSKUSJACH. NA PROFILU FACEBOOK - ALE HISTORIA ZNAJDZIESZ JESZCZE WIĘCEJ HISTORII. DODAJ „ALE HISTORIĘ” DO ULUBIONYCH.

Lech Wałęsa - 1980 r.

źródło: Wikimedia

OLIMPIADA W BERLINIE CZ.2. >

< STAROŻYTNI EGIPCJANIE I ŻEL DO WŁOSÓW.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • markiz.witkowski

    Aż się dziwię, że nikt jeszcze nie napisał komentarza. To ja może sprowokuję. Wałęsą to dla mnie równie wyrazista postać jak Gandhi czy Thoreau przy wszystkich jego błędach. Nie tylko on, ale to co wyraża sobą jako jako symbol walki bez gwałtu i samoograniczającej się rewolucji. A że jest śmieszny czasami i mozna go uznać za religijnego maniaka. Nikogo nie zabił i nie wprowadził dyktatury.

    Czy donosił na kolegów? To ja powiem, jeżeli nawet tak, to i tak, to co potem zrobił zasługuje na szacunek. Nie ma ludzi bez zastanawiających faktów w biografii. Gandhi, zasadniczo asceta, sypiał na starość z dziewicami

© Ale Historia
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci