Menu

Ale Historia

Ciekawsza strona historii

FRANCISCO PIZARRO.

docent73

Każdy kto uczył się historii w szkole, kojarzy nazwisko Pizarro z Hiszpanią i podbojami kolonialnymi. Na tym jednak najczęściej nasza wiedza o tym konkwistadorze się kończy. Kim był człowiek, który na czele garstki żołnierzy podbił jedno z największych wówczas królestw w Ameryce Południowej? Jak tego dokonał?

Pizarro był nieślubnym synem wieśniaczki i szlachcica, kapitana hiszpańskiej armii. Prawdopodobnie urodził się w 1478 roku (według niektórych źródeł w 1471 roku). Młody Pizarro był pastuchem i prawdopodobnie do końca życia nie nauczył się pisać i czytać. Miał trzech przyrodnich braci. Wszyscy brali udział w podboju Peru. Na pierwszą wyprawę do Ameryki Francisco popłynął w 1502 roku. Osiem lat później znalazł się w wyprawie, która przekroczyła Przesmyk Panamski i wypłynęła na Ocean Spokojny. W 1511 roku został bliskim współpracownikiem gubernatora Panamy.

Gdy w 1522 roku Hiszpanie odkryli „krainę złota Viru”, a Cortez zdobył Meksyk, Pizarro postanowił działać. Wraz z księdzem Hernando de Luque i Diego de Almagro zorganizował wyprawę do Peru (80 ludzi i 40 koni). Wyprawa zakończyła się jednak fiaskiem (zła pogoda, brak żywności, potyczki z tubylcami). To nie zniechęciło Pizarro. W 1526 roku dwoma statkami (160 ludzi) wyruszył do Kolumbii. Utarczki z tubylcami spowodowały, że potrzebne były posiłki. Nie zdobyto też złota. Większość konkwistadorów postanowiła wrócić do Panamy. Francisco i 13 ludzi zostali, aby walczyć dalej, ale po 6 miesiącach musieli zrezygnować i wrócić do Panamy.

Pizarro nie dawał jednak za wygraną. W 1528 roku wyruszył do Hiszpanii. Król Karol I i królowa Izabela mianowali go gubernatorem nowo podbitych terytoriów i dali mu pieniądze na następną wyprawę. Francisco zwerbował 180 ludzi i w grudniu 1530 roku trzecia wyprawa ruszyła do Peru. W lipcu 1532 roku Hiszpanie wylądowali na wybrzeżu dzisiejszego Ekwadoru. Po wielu utarczkach z tubylcami, konkwistadorzy dotarli do państwa Inków. Ich wódz Atahualpa odmówił przyjęcia chrześcijaństwa. Hiszpanie rozpoczęli podbój państwa Inków. Sam Atahualpa został pojmany, a po „procesie” w 1533 roku stracony. Dokonano rzezi Inków, a ich kraj podbito. W 1533 roku Pizarro na czele swoich ludzi zajął Cusco.

Francisco spełnił więc swe marzenia, został sławnym i bogatym człowiekiem. Nie cieszył się jednak długo swoim bogactwem, bo w wyniku wewnętrznych walk pomiędzy Hiszpanami, został w czerwcu 1541 roku zamordowany w swoim gubernatorskim pałacu w Limie.

„ALE HISTORIA” NA FACEBOOK - SPRAWDŹ!

Francisco Pizarro

źródło: Wikimedia

© Ale Historia
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci