Menu

Ale Historia

Ciekawsza strona historii

PIERWSZY POLSKI ZNACZEK POCZTOWY NA WYSTAWIE.

docent73

Do końca grudnia we wrocławskim Muzeum Poczty i Telekomunikacji będzie można oglądać wystawę prezentującą m.in. dawne listy z lakowymi i tuszowymi pieczęciami, stemple nadawcze oraz pierwszy polski znaczek pocztowy z 1860 roku. Ekspozycja jest zatytułowana: „150 lat pierwszego polskiego znaczka pocztowego”.

Na wystawie można zobaczyć eksponaty dokumentujące działalność poczty polskiej w czasach Królestwa Polskiego w latach 1815-1860. Są to różnego rodzaju pieczęcie i stemple pocztowe. Najcenniejszym eksponatem jest pierwszy polski znaczek pocztowy wprowadzony do obiegu w styczniu 1860 roku (20 lat po pierwszym znaczku pocztowym na świecie). Przyklejano go na listy wysyłane z Królestwa Polskiego do Rosji i Wielkiego Księstwa Finlandii. Znaczek funkcjonował do lutego 1865 roku. Znajdował się na nim herb pocztowy Królestwa Polskiego (dwugłowy orzeł) oraz napis: „za łót kop. 10”. Oznaczało to, że znaczek kosztował 10 kopiejek i można nim było opłacić list o wadze 1 łuta, czyli 12,8 grama. W sumie wydano około 3 milionów takich znaczków.

Ciekawostką jest też to, że pierwsze polskie znaczki pocztowe należą do jednych z najdroższych na rynku filatelistycznym. W maju tego roku, dom aukcyjny Warwick and Warwick sprzedał unikalny zbiór pierwszych polskich znaczków pocztowych za ponad milion dolarów.

źródło: www.dzieje.pl / Polska Agencja Prasowa

Znaczek z 1939 r - Józef Piłsudski

źródło: Wikimedia

© Ale Historia
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci