Menu

Ale Historia

Nowa ciekawsza strona historii

DZIECIŃSTWO I MŁODOŚĆ ADOLFA HITLERA CZ.2.

docent73

Jesienią 1907 roku Hitler wyjechał do Wiednia. W październiku podjął pierwszą próbę dostania się do Akademii Sztuk Pięknych, ale zakończyła się ona fiaskiem. Załamany nie mógł pogodzić się z porażką. Nie pojechał nawet do umierającej matki (był tylko obecny na jej pogrzebie w grudniu 1907 roku). Już w lutym następnego roku powrócił do Wiednia i podjął życie „przyszłego artysty” (żył z renty sierocej i reszty oszczędności matki). Tutaj jego jedynym przyjacielem znów był Kubizek studiujący w konserwatorium muzycznym. Poza nim, Hitler nie miał przyjaciół, był samotnikiem. Nie zwracał też uwagi na kobiety. Wciąż marzył i godzinami włóczył się po mieście.

W 1908 roku po raz drugi próbował dostać się do Akademii. Znów bez powodzenia. Od 1909 do 1913 roku mieszkał w Wiedniu, ale nie miał pracy, pieniędzy i przyjaciół. Nie spełnił swoich marzeń. Zaczynał nienawidzić Wiednia. Z braku pieniędzy, latem sypiał na dworze, a jesienią przenosił się do domu noclegowego. W końcu trafił do przytułku dla mężczyzn. Tutaj mieszkał przez trzy lata do 1913 roku. Z relacji ludzi, którzy w tym czasie stykali się z Hitlerem wiemy, że wiódł on życie biedaka i „obdartusa”. Razem z niejakim Hanischem zarabiali na chleb trzepiąc dywany i dźwigając worki, czasami sprzątając śnieg z ulic. Wiosną 1910 roku zaczęli sprzedawać pocztówki z widokami, które malował Hitler (Hanisch był sprzedawcą w tej „spółce”). W sierpniu Hanisch sprzedał za 10 koron pierwszą pocztówkę Hitlera (przedstawiała wiedeński parlament). Na tym jednak spółka się skończyła. Hitler postanowił sam zarabiać na życie malując i sprzedając widokówki. Najczęściej malował jednak afisze i plakaty ogłoszeniowe dla małych sklepów.

Jak wyglądał wówczas Adolf Hitler? Według słów Hanischa, 21-letni Adolf nosił stary, długi do kostek, czarny płaszcz, który dostał od handlarza starzyzną, węgierskiego Żyda Neumanna. Miał długie włosy opadające mu aż na kołnierz, a na głowie czarny, zatłuszczony melonik. Twarz miał najczęściej pokrytą zarostem. Mimo że nie miał pieniędzy, nie chciał podjąć stałej, zarobkowej pracy. Nienawidził regularnego zajęcia. Miewał zmienne humory i był zwykłym leniem. Gdy zarobił kilka koron, rzucał pracę i przesiadywał w kawiarniach czytając gazety i jedząc ciastka z kremem. Nie pił, nie palił, nie przebywał w towarzystwie kobiet. Lubił za to rozprawiać o polityce. Często wpadał wówczas w podniecenie, krzyczał i gestykulował. Po tych wybuchach popadał w depresję. Sporo czasu spędzał też młody Adolf w bibliotece publicznej. Jego zainteresowania były jednak chaotyczne, nieuporządkowane.

U ludzi sprawiał wrażenie niezrównoważonego cudaka. Już wówczas nienawidził Żydów, księży, socjaldemokratów i Habsburgów. W tym czasie ukształtowały się poglądy Hitlera na najważniejsze sprawy. Wiedeński okres życia wycisnął niezatarte piętno na umyśle i charakterze Hitlera. Wtedy też, przyszły fuhrer, sformułował swoje podstawowe tezy, zasady, których później trzymał się przez całe życie i wcielał je z całą brutalnością w Niemczach i w podbitych krajach (antysemityzm, pogarda dla ludzi). Nienawiść do Żydów i antysemityzm nie były oryginalną myślą Hitlera. Przejął je od otoczenia. Wiedzę o Żydach Hitler czerpał z antysemickich broszur, periodyków i ulotek. Sam nie miał do czynienia z Żydami, nie przebywał w ich środowisku. Jego antysemityzm, jak pisze Bullock, opierał się na fantazji, był silnie przepojony seksualizmem. Dla Hitlera Żyd przestał być istotą ludzką, stał się mityczną, diaboliczną postacią odpowiedzialną za całe zło narodu niemieckiego. Żyda obarczał też Hitler winą za swoje wszystkie niepowodzenia. W nim, jak w lustrze, odbijały się lęki i pragnienia przyszłego fuhrera.

Źródło: A. Bullock, Hitler. Studium tyranii, t. 1, Czytelnik, Warszawa 1970.

ZOBACZ „ALE HISTORIĘ” NA FACEBOOK!

Adolf Hitler

źródło: Wikimedia

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • Gość: [witek_w11] 46.112.68.*

  Czyli Hitler w latach 1909-13 prowadził mniej więcej taki tryb życia jak ja przez ostatnie 20 lat, a gdyby zamienić melonik na czapkę to i wygląd by się zgadzał. Ech... zostać dyktatorem... marzenie... Poza tym skoro nie miał pieniędzy to oczywiste że nie przebywał w towarzystwie kobiet. Ten artykuł jest bardzo dobry. Pozdrawiam.

 • docent73

  Dzięki za pochwały. A. Bullock to "klasyka" w temacie Hitlera. Będę jeszcze wracał do jego książki. Pozdrawiam.

 • staraprasa

  W Europie Daviesa można przeczytać, że podobno po zajęciu Austrii w 1938 roku, Hitler rozkazał zniszczenie wsi Dollersheim, gdzie byli pochowani jego babcia i ojciec. Może Hitler dowiedział się prawdy o swym pochodzeniu? Davies pisze także o hipochondrii Hitlera i o przyjmowaniu przez niego wielkiej ilości leków pobudzających, nasennych i glukozy. Adolf miał też obsesje na punkcie wzdęć i był uzależniony od tabletek przeciw powstawaniu gazów.

 • docent73

  Interesujące rzeczy piszesz, muszę sięgnąć po Davisa. Ciekawa sprawa z tymi "gazami"...

 • Gość: [madzia] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  jak nie miał do czynienia z żydami?!a Jego ojciec?to on go lał,upokarzał.Wystarczy dotrzeć do odpowiednich lektur i wszystko będzie jasne.Wg. mnie takie dzieciństwo,traumatyczne przez całe lata nie może mieć innego skutku jak odwet za te dzieciństwo.Podświadomie wszystko jest zapisane.Gdy człowiek dorośnie już nie jest małym bezbronnym dzieckiem,tylko dorosłym który uwalnia swoją złość,nienawiść w takim efekcie jakim była II wojna SW.Oby jak najmniej takich ludzi.dobry terapeuta i te 90% ludzi na świecie byłaby,, zdrowa,,wszystkie nasze złe czyna ,choroby psychiczne to wynik bicia upokarzania i braku milości w dzieciństwie.

© Ale Historia
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci