Menu

Ale Historia

Nowa ciekawsza strona historii

DZIECIŃSTWO I MŁODOŚĆ ADOLFA HITLERA CZ.1.

docent73

Adolf Hitler urodził się o godzinie 18.30, 20 kwietnia 1889 roku w gospodzie „Zum Pommer” w miasteczku Braunau nad rzeką Iną na granicy pomiędzy Austrią i Bawarią. Tak podaje w swojej książce A. Bullock. Przypatrzmy się zatem dzieciństwu i latom młodości człowieka, który podpalił świat.

Rodzina Hitlera ze strony ojca i matki pochodziła z Waldviertel (region na północnym brzegu Dunaju, 50 mil na północny-zachód od Wiednia, pomiędzy Dunajem, a granicą Czech i Moraw). Nazwisko „Hitler” było prawdopodobnie czeskiego pochodzenia, pisano je na różne sposoby. Dziadek Adolfa, Johann Georg Hiedler był wędrownym młynarzem. Poznał on we wsi Strones ubogą dziewczynę Marię Annę Schicklgruber, z którą w maju 1842 roku w Dollersheim wziął ślub. Pięć lat wcześniej, w 1836 roku, Maria Schicklgruber urodziła nieślubnego syna, któremu dała na imię Alois. Ojczym długo nie chciał usynowić Aloisa, chociaż powszechnie wiadomo było, że to Johann Georg był jego biologicznym ojcem. Alois nosił więc nazwisko matki i wychowywał się u stryja Johanna Nepomuka Hiedlera w Spitalu. W 1876 roku jego stryj potwierdził u proboszcza w Dollersheim, że Alois jest synem Johanna Georga Hiedlera. W ten sposób, przyszły kanclerz III Rzeszy, oprócz dziadka, miał i ojca…

Co prawda, nie mamy stuprocentowej pewności, że rzeczywiście Alois był synem Johanna Georga, ale innych danych na temat pochodzenia Adolfa Hitlera po prostu nie mamy. Niektórzy twierdzą, iż dziadkiem Hitlera mógł być też jakiś Żyd, ale na to brak dowodów. W 1877 roku Alois Hiedler przyjął nazwisko Hitler. Mając 13 lat opuścił dom stryja i udał się do Wiednia, gdzie został pomocnikiem szewca. Mając 18 lat wstąpił na służbę do urzędu celnego i od 1855 do 1895 roku pracował jako celnik w Braunau oraz w innych miastach. W 1864 roku Alois poślubił Annę Glass, ale małżeństwo nie było udane. W 1883 roku schorowana Anna zmarła. Z małżeństwa tego nie było dzieci. Miesiąc później, Alois ożenił się z Franciszką Metzelberger, młodą pokojówką. Miał z nią nieślubnego syna i córkę Angelę. Jednak już rok po narodzinach Angeli, Franciszka zmarła na gruźlicę. Pół roku później Alois ożenił się po raz trzeci. Jego żoną została o 23 lata młodsza od niego Klara Polzl pochodząca ze Spitala (byli spokrewnieni, ponieważ Klara była wnuczką Johanna Nepomuka Hiedlera, stryja Aloisa).

Po uzyskaniu dyspensy od biskupa, 7 stycznia 1885 roku Alois Hitler i Klara Polzl zawarli związek małżeński. W maju urodził się im pierwszy syn Gustaw. Adolf był trzecim synem z tego związku. Jego starsze rodzeństwo, Gustaw i Ida, zmarli w dzieciństwie, młodszy brat Edward zmarł mając 6 lat. Obok Adolfa, przy życiu pozostała jeszcze tylko jego młodsza siostra urodzona w 1896 roku. Był jeszcze przyrodni brat Alois i przyrodnia siostra Angela z drugiego małżeństwa Aloisa Hitlera z Franciszką Metzelberger. To właśnie w córce swojej przyrodniej siostry Angeli, Geli Raubal zakochał się wiele lat później, Adolf Hitler. Ojciec Adolfa był oschły, niesympatyczny i zapalczywy. Miał trudny charakter i wybujały temperament. Pod koniec życia stał się zgorzkniałym starcem. Na starość przeniósł się małej wioski pod Linzem, gdzie zmarł w 1903 roku.

Adolf uczęszczał do 5-letniej szkoły przygotowawczej, a w 1900 roku mając 11 lat wstąpił do gimnazjum realnego w Linzu. W 1904 roku opuścił szkołę, ale nie z powodu braku pieniędzy potrzebnych do opłacenia jego nauki, ale z powodu złych postępów w nauce. Musiał przenieść się do innej szkoły w Steyr. Tutaj zamieszkał w internacie. Edukację zakończył w wieku 16 lat w 1905 roku. Rok wcześniej, na życzenie matki, został bierzmowany w rzymskokatolickim kościele katedralnym w Linzu. Nauczyciele nie mieli dobrego zdania o Hitlerze. Według nich, brak mu było samodyscypliny, był arogancki, uparty, nieopanowany i leniwy. Sam Hitler nienawidził nauczycieli i ludzi lepiej od niego wykształconych. Szanował tylko nauczyciela historii, nacjonalistę doktora Leopolda Potscha.

Po opuszczeniu szkoły w 1905 roku, następne dwa lata Adolf Hitler spędził rozmyślając i marząc o tym, jak zostać malarzem lub architektem. Żył na koszt matki, u niej mieszkał. Nie zamierzał podjąć żadnej pracy zarobkowej. W tym czasie przyszły wódz III Rzeszy, przyjaźnił się z Augustem Kubizkiem. Razem często chodzili do teatru (tutaj Hitler zakochał się w operach Wagnera). W maju i czerwcu 1906 roku Adolf odwiedził Wiedeń. Gmachy, muzea i opery stolicy Habsburgów wzbudziły w nim zachwyt. Odtąd myślał tylko o wyjeździe do stolicy i wstąpieniu do Akademii Sztuk Pięknych.

Ciąg dalszy już jutro, zapraszam..

Źródło: A. Bullock, Hitler. Studium tyranii, t. 1, Czytelnik, Warszawa 1970.

„ALE HISTORIA” NA FACEBOOK - SPRAWDŹ!

Adolf Hitler

źródło: Wikimedia

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • wiliij

  Człowiek, który tyle zła wyrządził według mnie nie powinien być wspominany, a jego dzieciństwo i wszelkie wspomnienia powinny być wymazane z kart historii.

 • Gość: [witek_w11] 46.112.28.*

  Jeśli wymażesz to skąd będziesz wiedzieć że "tyle zła wyrządził"? Historia ma uczyć życia a nie chowania głowy w piasek. Moim zdaniem bardzo dobry artykuł.

 • markiz.witkowski

  Pamiętacie taką piosenkę Kazika "Kochajcie dzieci swoje" przeciwko przemocy wobec dzieci. Mówi też o tym, jak ojciec Hitlera (a w drugiej zwrotce Stalina) traktował swoje dzieci.

  Ale jakby dobrze poszukać, to pewno znaleźlibyśmy dyktatorów, których traktowano w dzieciństwie dobrze

  Choćby Lenin

  Google wyrzuca zdania:

  Lenin had a pleasant childhood.

  The fourth of nine children, seven of whom survived childhood, Lenin enjoyed a
  comfortable, if hardly opulent, childhood.

  A więc nigdy nie wiadomo

 • Gość: [madzia] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  tylko o tym jak był bity a raczej maltretowany przez ojca(żyda-przez to ta nienawiść do żydów),bez żadnego wsparcia u matki(nic dziwnego,był przecież kolejnym potomkiem po zmarłych dzieciach,więc jak ona sama mogła pokochać nastepne dziecko,gdy nie przeżyła w sercu śmierci poprzednich) nic nie zostało wpisane.Nie doznał ani miłości,godności,szacunku.Przestał nawet płakać i już nie czuł bólu,tylko liczył razy zadawane przez ojca!Jak taki człowiek może pałać miłością do ludzi?szanować ich?nie upokarzać ich?Stalin tak samo i Mao...

 • hunteromaniak

  To wszystko przez nauczycieli i szkołę w której Hitler się kształcił, gdyby ko czegoś nauczyli a nie wylali ze szkoły w galeriach oglądali byśmy piękne obrazy Adolfa Hitlera a nie wspominali miliony zamordowanych

© Ale Historia
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci