Menu

Ale Historia

Nowa ciekawsza strona historii

PIERWSZE ODKRYCIE AMERYKI.

docent73

Amerykę odkrył w 1492 roku Krzysztof Kolumb. Tyle podręczniki do historii. Jednak większość z nas wie, że Kolumb nie był pierwszy, że wiele wieków przed nim, Amerykę odkrył kto inny. Kto i kiedy tego dokonał? Na to pytanie nie ma pewnej odpowiedzi, ale są poszlaki i hipotezy…

Starożytni żeglarze dobrze znali basen Morza Śródziemnego. Rzadko jednak wyprawiali się poza Słupy Heraklesa, będące naturalną bramą na ocean. Rzadko nie znaczy jednak wcale. Pierwsi próbowali tego Fenicjanie. Najpierw prawdopodobnie odkryli Wyspy Szczęśliwe, czyli Wyspy Kanaryjskie, a potem Wyspy Zielonego Przylądka i Azory. Okazuje się, że z Wysp Kanaryjskich niewielki krok dzielił starożytnych żeglarzy od… Ameryki. U wybrzeży tych wysp, początek bierze wielki prąd morski, który swój bieg kończy w Zatoce Meksykańskiej. U wybrzeży Wysp Kanaryjskich zaczyna też wiać potężny pasat północno-wschodni, który przez większą część roku wieje wprost ku wybrzeżom brazylijskim. To dzięki temu pasatowi, Kolumb w 21 dni dotarł od Wysp Kanaryjskich do wysp środkowoamerykańskich. Czy jest zatem możliwe, aby Fenicjanie lub Kartagińczycy setki lat przed Kolumbem, znając Wyspy Kanaryjskie i żeglując w tamtych rejonach, nie skorzystali z pasatu i prądu morskiego i nie dotarli do Ameryki? Czy mogli, będąc świetnymi żeglarzami, „przeoczyć” takie „możliwości” stwarzane przez naturę? Wydaje mi się, że to mało prawdopodobne.

Jest zatem możliwe, iż Fenicjanie lub Kartagińczycy dotarli do Ameryki na długo przed Kolumbem. Mogła to być celowa wyprawa badawcza, lub przypadek. Co ciekawe, grecki historyk Diodor w I wieku p.n.e zostawił przekaz mówiący o fenickim statku zapędzonym przez burzę w sąsiedztwo nieznanej ziemi: „Na Oceanie, na wprost Libii, znajduje się wyspa znacznej wielkości. Odległość jej od brzegów Libii wynosi wiele dni żeglugi w kierunku zachodnim. (…) Pewnego razu gwałtowny sztorm zapędził ich [Fenicjan] daleko na Ocean. Po wielu dniach (…) znaleźli się u brzegów wspomnianej wyspy”. Inny grecki historyk Pauzaniasz, podawał więcej szczegółów o tej wyspie. Twierdził, że nowy kraj był wielki, poprzecinany licznymi rzekami i gęsto zaludniony przez czerwonoskórych ludzi o włosach upiętych w koński ogon. Czy chodziło w tym wypadku o Amerykę Południową?

Jeśli Fenicjanie i Kartagińczycy w swoich wyprawach docierali dalej niż do Wysp Kanaryjskich, to utrzymywali to w ścisłej tajemnicy. Tym zapewne można tłumaczyć brak fenickich i kartagińskich źródeł dotyczących odkryć. Wieści o tych odkryciach dotarły do nas okrężną drogą przez Greków i Rzymian. Źródła rzymskie mówią o tym, że w czasie wojen punickich, gdy Rzymianie oblegali Kartaginę, część okrętów kartagińskich przełamała blokadę morską Rzymian i odpłynęła w kierunku Słupów Heraklesa. Nigdy potem już ich nie widziano. W ślad za nimi Rzymianie wysłali siedem okrętów Scypiona Emilianusa i geografa Polibiusza. Czy rzymskie statki popłynęły na zachód, aby odnaleźć uciekających Kartagińczyków? A może Rzymianie po zdobyciu Kartaginy odnaleźli w kartagińskich archiwach informacje o odległych lądach? Może popłynęli na zachód według wskazówek zawartych w mapach i opisach Kartagińczyków?

Scypion dotarł w swojej wyprawie do Senegalu i Wysp Zielonego Przylądka (europejskie statki dotarły tu dopiero 1600 lat później). Mimo to, Rzymianie nie napotkali Kartagińczyków. Gdzie się podziali? Czy ich okręty zatonęły, czy odpłynęły do… Ameryki? Portugalczycy, którzy zjawili się setki lat później w Brazylii napotkali na tajemnicze inskrypcje na skałach na wybrzeżu i w głębi lądu. Jak podaje A. Kapłanek, w XIX wieku pismo to odczytano i okazało się, że są to fenickie i kartagińskie „zapiski” z I wieku p.n.e. Świat nauki odniósł się do tego sceptycznie. W 1968 roku amerykański epigrafik profesor Cyrus Gordon uznał tzw. „napis z Parahyba” odnaleziony w 1874 roku w Brazylii, za autentyczny. Napis ten głosił, że w 19 roku panowania króla Hirama (około 600 r p.n.e), fenicki statek zapędzony został przez sztorm do wybrzeży Brazylii. Dzisiaj podważa się autentyczność napisu z Parahyba i uznaje się go za falsyfikat. Mało kto ze świata nauki uznał więc odkrycie profesora Gordona. Większość badaczy wstrzymuje się z komentarzami na temat obecności Fenicjan i Kartagińczyków w Ameryce Południowej, lub całkowicie je neguje. No cóż, osobiście wydaje mi się mało prawdopodobne, aby Fenicjanie, czy Kartagińczycy wylądowali na setki lat przed Kolumbem w Ameryce…

Źródło: A. Kapłanek, Śladami pierzastego węża, Ureus, Gdynia 2000.

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOK!

Krzysztof Kolumb

źródło: Wikimedia

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • stradovius

  A mnie wydaje się całkiem prawdopodobne, tylko, że bez znaczenia - bo takie przypadkowe dopłynięcie nie przyniosło żadnych następstw.

 • Gość: [ot tak sobie bez rozsądnych powodów] *.rzeszow.vectranet.pl

  na jakiej podstawie uznano za falsyfikat?

 • docent73

  Zrobiono jakieś badania, ale nie znam szczegółów, bo aktualnie nie mam na półce książki z której czerpałem o tym informacje. Trzeba by było do niej zajrzeć, autor z tego co pamiętam, coś pisał na ten temat.

 • Gość: [righeira] *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

  Uważam podobnie jak kolega. To bardzo prawdopodobne, że Fenicjanie i Rzymianie mogli dotrzeć do Ameryki. Ba, byłoby wręcz dziwne, gdyby nigdy żaden okręt z Europy tam nie dotarł. Tylko, że tak naprawdę nic z tego nie wynika. Amerykę odkrył Kolumb i nic tego nie zmieni. Jako "odkrycie" należy rozumieć, że ktoś tam dotarł, powrócił, przekazał informacje, a za nim poszły następne wyprawy, które to zbadały i opisały. Przypadkowego lądowania nie można uznać za odkrycie.

 • Gość: [Art Bart] *.kalisz.mm.pl

  Istnieje też teoria o odkryciu Ameryki przez Chińczyków 70 lat przed Kolumbem - polecam książkę Gavina Menziesa, "1421 rok w którym....". Może to dość kontrowersyjne ale i warte zastanowienia.
  obsessionandmadness.blogspot.com/

© Ale Historia
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci