Menu

Ale Historia

Nowa ciekawsza strona historii

GDZIE BYŁ CHRZEST POLSKI?

docent73

Na lekcjach historii w szkołach uczniowie dowiadują się, że chrzest Polski nastąpił za sprawą księcia Mieszka I w 966 roku. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. W związku z chrztem Mieszka pozostaje jednak pytanie, na które nie ma odpowiedzi: gdzie odbył się chrzest Polski? Wiemy, kto go przyjął, wiemy kiedy, ale nie wiemy gdzie…

Zacząć trzeba od tego, że chrzest Mieszka i jego najbliższego otoczenia w 966 roku nie oznaczał bynajmniej, że całe jego państwo, wszyscy jego mieszkańcy, automatycznie stali się chrześcijanami i zrezygnowali z pogaństwa. Chrzest miał znaczenie symboliczne. Za tym aktem postępowała długotrwała, rozłożona w czasie na dziesiątki lat, misja chrystianizacyjna, która miała nawrócić mieszkańców kraju Mieszka na chrześcijaństwo. Jeszcze w czasach Bolesława Chrobrego, na początku XI wieku, św. Bruno z Kwerfurtu ewangelizował wschodnie rubieże państwa polskiego. O wiele ważniejszy wydaje się jednak fakt, że do dziś nie wiadomo, gdzie odbył się ten pierwszy w dziejach Polski chrzest. Gdzie ochrzcił się Mieszko i jego najbliższe otoczenie? Koncepcji jest wiele.

Ostatnio, bardzo ciekawą hipotezę wysunęła prof. Koćka-Krenz, która uważa, że Mieszko mógł ochrzcić się w Poznaniu i to miasto wskazuje jako prawdopodobne miejsce chrztu Polski. Przeciwny jest temu prof. Labuda, który uważa, że chrzest odbył się na Ostrowie Lednickim. Są też inne propozycje. Wielu wskazuje na Ratyzbonę jako miejsce chrztu Mieszka (dzisiejszy Regensburg w Bawarii). Uzasadnienie tej koncepcji jest takie, że państwo Mieszka znajdowało się w orbicie zainteresowań politycznych cesarza, a z części swych ziem Mieszko płacił cesarzowi trybut. Z tych powodów, Mieszko mógł wybrać Ratyzbonę na miejsce chrztu. Jest to jednak mało prawdopodobne. Brak jest bowiem w źródłach pisanych jakiejkolwiek o tym wzmianki. Żaden niemiecki kronikarz, ani rocznik klasztorny, nie wspominają o chrzcie Mieszka I w Ratyzbonie. Gdyby do takiego wydarzenia doszło, musiałby po nim pozostać ślad w rocznikach i kronikach niemieckich. Takiego śladu nie ma.

Część historyków uważa, że miejscem chrztu mógł być Ostrów Lednicki, gdzie stacjonowała drużyna książęca, gdzie odkryto palatium i resztki kościoła wraz z baptysterium. Dla kogo były one przeznaczone? Jest wielce prawdopodobne, że Mieszko ochrzcił się we własnym kraju. W ten sposób podnosił prestiż swojego państwa. Był to też symbol niezależności od cesarza i papieża. Chrzest w pogańskim kraju miał także większą wymowę symboliczną, niż chrzest na dworze chrześcijańskiego władcy, choćby cesarza. Chrzest u siebie w kraju był demonstracją wobec jego mieszkańców, pokazywał, że z woli władcy zostaje wprowadzona nowa religia, że woli tej nie narzucał mu żaden inny, obcy monarcha. Wzrastał więc prestiż księcia wobec swoich poddanych.

Chrzest mógł też odbyć się w Gnieźnie, chociaż akurat ta lokalizacja jest mało prawdopodobna. Gniezno było silnym ośrodkiem kultu pogańskiego i mało prawdopodobne, aby książę zdecydował się na zderzenie starej i nowej religii w tym miejscu. Są też historycy, którzy twierdzą, że chrzest mógł odbyć się w Pradze. Nie było to raczej możliwe, gdyż Praga podporządkowana była administracyjnie arcybiskupstwu w Ratyzbonie i tam zapewne odesłano by Mieszka chcącego przyjąć chrzest w Pradze. Są też i tacy, którzy wskazują na Kolonię lub Leodium jako miejsca chrztu Polski, ale nie ma na to przekonywujących dowodów. Wszystko wskazuje więc na to, że najprawdopodobniej chrzest Mieszka I i jego świty odbył się na Ostrowie Lednickim. Ale czy aby na pewno? Chyba już nigdy nie uzyskamy w tym względzie stuprocentowej pewności…

Źródło: A. Zieliński, Polskie legendy, czyli jak to mogło być naprawdę, Świat Książki, Warszawa 2009.

Książkę udostępniło Wydawnictwo „Świat Książki” – www.swiatksiazki.pl

Mieszko I

źródło: Wikimedia

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • stradovius

  Tak, jeszcze większym dylematem jest pytanie kiedy?*

  *pół żartem, pół serio

 • Gość: [lollll] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  miejsce chrztu nigdy nie zostalo odkryte?

 • Gość: [Henry] *.direct-adsl.nl

  Jest jedna bardzo stara kronika, która pisze gdzie był chrzest Polski i kto go udzielił Mieszkowi. Był on na terenie Polski, nie jest to iejsce wyieniane w tym artykule.
  Gdy mi tylko czas pozwoli to napiszęwięcej.

 • Gość: [Bożena] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Pytanie powinno brzmieć: gdzie Mieszko I ochrzcił się. To był jego prywatny chrzest a nie Polski! Nie wprowadzać młodzieży w błąd!. Nie ma czegoś takiego, jak chrzest Polski.

 • Gość: [heheh] 213.128.189.*

  Mieszko ochrzcił sie jako władca Polski 14.kwietnia 966 w Wielka Sobotę. Jako władca absolutny to skoro on sie ochrzcił to tak jakby i chrzcił wszytko to co posiada. A posiadał ziemie wielkopolską, pomorską, mazowiecką, śląską, małopolską. Wszyscy jego poddani byli mozna powiedziec jego własnością (inwentarzem).

© Ale Historia
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci