Menu

Ale Historia

Nowa ciekawsza strona historii

ZWŁOKI HITLERA.

docent73

Bez odpowiedzi wciąż pozostaje pytanie: co się stało ze szczątkami Hitlera? Gdzie jest pochowany wódz III Rzeszy? Czy w ogóle dokonano jego pochówku? Wiadomo, że popełnił samobójstwo w bunkrze pod Kancelarią Rzeszy i że jego ciało, oraz ciało Ewy Braun, zostały wyniesione z bunkra, złożone w leju po bombie w ogrodzie Kancelarii, polane benzyną i podpalone. W miejscu tym Rosjanie znaleźli szereg zwłok, w tym prawdopodobnie ciała Hitlera i Ewy Braun. Jaki był los szczątków Hitlera? Co się dalej z nimi stało? Na podstawie dokumentów, jakie zachowały się w rosyjskich archiwach, można z dużym prawdopodobieństwem odtworzyć ich los.

Po odnalezieniu zwłok Hitlera, wysłano je do kliniki w Buch celem dokonania sekcji. Po potwierdzeniu tożsamości fuhrera, jego szczęki i zęby odesłano do Moskwy, a resztę pochowano w Buch. Gdy wojska rosyjskie zajmujące klinikę w Buch musiały, zgodnie z rozkazami, wycofać się z tego terenu, zwłoki Hitlera oraz Ewy Braun, generała Krebsa i rodziny Goebbelsów, zostały ponownie wykopane z ziemi i przeniesione do Finow (50 kilometrów od Berlina) i tam zakopane. Nie był to jednak koniec tej koszmarnej odysei. 3 czerwca 1945 roku drewniane skrzynie ze szczątkami m.in. Hitlera, Ewy Braun, rodziny Goebbelsów i generała Krebsa, zostały przeniesione w okolice Ratenow i zakopane na głębokości około 1,7 metra. Ziemię wyrównano i zasadzono w tym miejscu sosny (dokładna lokalizacja: las na wschód od Ratenow, przy szosie do Stechow, w pobliżu wioski Neu Friedrichsdorf, 325 metrów od mostu kolejowego, przy leśnej drodze, na północny-wschód od kamiennego słupka z cyfrą III).

23 lutego 1946 roku skrzynie z resztkami zwłok Hitlera przeniesiono do Magdeburga, gdzie stacjonowała 3 Armia Radziecka. Skrzynie zostały zakopane na dziedzińcu jednostki przy Westerndstrasse 36, przy południowej ścianie dziedzińca, 25 metrów na wschód od ściany garażu, na głębokości 2 metrów (dziś jest tutaj ulica Klausenerstrasse). W 1970 roku Rosjanie zwrócili bazę armii NRD. Przedtem jednak definitywnie pozbyto się zwłok Hitlera. 26 marca 1970 roku rozkazem szefa KGB Andropowa, polecono zwłoki wykopać, spalić, a popioły rozrzucić na wiatr. 4 kwietnia ekshumacja zakończyła się (dla kamuflażu, w miejscu pochówku fuhrera, rozstawiono namiot pod którym pracowały koparki, a mieszkańcy Magdeburga zostali poinformowani o odnalezieniu w tym miejscu ważnych dokumentów z czasów wojny).

Resztki tego, co znaleziono w skrzyniach zostały wywiezione nad jezioro Rotten i na nieużytku Schonebach, 11 kilometrów od Magdeburga, zostały spalone. Popiół wrzucono do jednego z dopływów Łaby (rzeczka Biederitz). Dokonano tego rankiem 5 kwietnia 1970 roku. Prawdopodobnie taki właśnie był ostateczny koniec wodza III Rzeszy. Jeśli wierzyć rosyjskim dokumentom, zwłoki Hitlera zostały całkowicie unicestwione.

Na podstawie: A. Pietrova, P. Watson, Śmierć Hitlera, Prószyński i S-ka, Warszawa 1997.

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • markiz.witkowski

  Mam dla Ciebie kilka tematów, na które chętnie bym podyskutował (chyba że już kiedyś były, to sięgnę wstecz).

  1) Bombardowanie miast niemieckich (i japońskich) - słuszne czy nie

  2) Traktowanie kolaborantów (i kolaborantek) po drugiej wojnie światowej - moim zdaniem jest to bardzo wstydliwa karta

  Miałbym i trzecie, ale pewno się nie zgodzisz, bo się przestraszysz

  3) Stefan Bandera sine ira et studio (przepraszam za ewentualne błędy z łaciny)

  Serdecznie pozdrawiam

  Marek Witkowski

 • markiz.witkowski

  A to czytałeś

  niewiarygodne.pl/gid,11551935,img,11551940,kat,1017185,title,Co-naprawde-stalo-sie-z-Hitlerem,galeriazdjecie.html?ticaid=68d88

 • docent73

  Jak widać "Adolf jak Elvis, wciąż żywy :)"

  Co do tematów zaproponowanych przez Ciebie do dyskusji, to są jak najbardziej interesujące i myślę, że w najbliższym czasie zaproponuję na blogu dyskusje na te tematy. Musi to jednak trochę potrwać (około miesiąca?), bo czasu mało, a zadań, tematów i myśli wiele, tak więc powoli i po kolei. Dzięki za podsunięcie tych zagadnień, rzeczywiście mogą być ciekawe dyskusje. Co do trzeciego tematu to pomyślę, to bardzo drażliwe zagadnienie, ale warte rzeczowej i wyważonej dyskusji, a na taką bym liczył, jeśli zdecyduję się takową na blogu zaproponować. Czas pokaże...

 • Gość: [anonim] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ciekawostka: Stalina wykonczył Beria po tym jak Stalin powiedział do Berii,byli wtedy w pokoju, : " a teraz za was sie zydki wezme".Po tych słowach Beria kazał wyjsć z pokoju adiutantowi Stalina.Potem Stalin zasłabł i zachorował.Tak mówił adiutant Stalina---dziadek...obecnie...Prawdopodobne cos mu dosypał do herabaty.Potem był proces kremlowskich lekarzy.Tylko jeden z nich przezył---był z pochodzenia zydem.

© Ale Historia
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci