Menu

Ale Historia

Nowa ciekawsza strona historii

SZPITAL JOANNITÓW.

docent73

Podczas wypraw krzyżowych powstało kilka wielkich zakonów rycerskich. Jednym z nich był Zakon Joannitów, zwanych też Szpitalnikami. Zakon rozwinął się z powstałego w XI wieku bractwa działającego przy szpitalu dla pielgrzymów przybywających do Jerozolimy.

Szpital w Jerozolimie założyli benedyktyni, a z czasem przejęli go i prowadzili Joannici. Na przybywających do Jerozolimy sprawiał ogromne wrażenie. Znajdował się przy kościele Grobu Świętego i był w stanie przyjąć nawet 2 tysiące pielgrzymów. Do dziś ze średniowiecznego szpitala zachował się jedynie portal, ale dysponujemy jego opisem z 1172 roku. W tym czasie w szpitalu było 4 chirurgów i 4 lekarzy oraz 9 serwientów, czyli pomocników czuwających nad salami. Każdy pacjent miał osobne łóżko, trzy razy w tygodniu otrzymywał mięso i chleb. Istniał też oddzielny oddział położniczy.

Z 1187 roku pochodzi druga relacja o szpitalu, w której czytamy, że pacjentów po spowiedzi i komunii, umieszczano w 11 salach, co dzień kropionych wodą święconą. Kobiety umieszczano w oddzielnych salach. Jedna sala była oddziałem położniczym. Noworodki po urodzeniu kąpano i opiekowały się nimi mamki. Każdą salą opiekował się jeden brat zakonny. Do pomocy miał służących, którzy ścielili posłania, podawali chorym wodę i ręczniki, karmili ich. Czuwali też nad pacjentami dniem i nocą. Codziennie rano i wieczorem pacjentów odwiedzali lekarze i badali ich. Przygotowywano lekarstwa i myto chorych. Łóżka miały materace z pierza. Jedzenie było bardzo urozmaicone, jadano m.in. chleb biały i żytni, jajka, ryby, winogrona, cytryny, orzechy, sałatę, melony, granaty, figi, ogórki, wieprzowinę, jagnięcinę, baraninę, oraz drób, gołębie i przepiórki.

Szpital pomagał nie tylko chrześcijanom, ale także Żydom i muzułmanom. Joannici dysponowali też „pogotowiem ratunkowym” oraz szpitalem polowym dla rycerzy biorących udział w wyprawach wojennych. Rannych transportowano na wielbłądach, koniach, mułach i osłach. Bez wątpienia, szpital Joannitów w Jerozolimie był zjawiskiem wyjątkowym jak na ówczesne czasy.

Dzisiaj w Polsce wiele szpitali, przynajmniej jeśli chodzi o opiekę nad chorymi, wygląda dużo gorzej niż szpital Joannitów z XI wieku. Mimo upływu 900 lat w niektórych krajach i społecznościach niewiele się w tym względzie zmieniło. Niestety…

Na podstawie: M. Billings, Wyprawy krzyżowe, Bertelsmann/Fakty, Warszawa 2002.

 

© Ale Historia
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci